Polskie Radio: Łódź zabłyśnie – rusza Festiwal Sztuki Światła „Light. Move. Festival”

Z dzisiejszym wieczorem rozpocznie się w Łodzi trzecia edycja Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła „Light. Move. Festival”. Mieszkańcy będą mogli podziwiać artystyczne instalacje świetlne na wielkoformatowych platformach i kamienicach.

Organizowany przez Fundację „Lux Pro Monumentis” łódzki festiwal jest jedną z największych imprez plenerowych w Polsce. We wcześniejszych edycjach skupiano się głównie na elewacjach kamienic i pałaców miejskich. W tym roku nieco się zmieni. Dzisiaj również i Park Staromiejski doczekał się „świetlanych”. Zostaną podkreślone najcenniejsze grupy zieleni i drzew. Będzie w nim można podziwiać 16 instalacji świetlnych – artystów, studentów z Politechniki Łódzkiej, Politechniki Poznańskiej i Hochschule für Angewandte Wissenschaft und Kunst z Hildesheim czy pokazy laserowe.

„Chcemy pokazać, że w parku też możemy czuć się bezpiecznie, a park widny, ciekawy to park bezpieczny. Dlatego chcemy pokazać jak można go ziluminować, wykreować, jak można ciekawie go zaaranżować. Kreowanie miasta zarówno za dnia jak i w nocy jest bardzo ważne” – powiedziała pomysłodawczyni Festiwalu Beata Konieczniak.

Przez trzy festiwalowe wieczory (w godz. 18.30-24.00) iluminacyjne wydarzenia – obok Parku – odbywać się będą także na ulicy Piotrkowskiej, Placu Wolności, ul. Nowomiejskiej i Rynku Starego Miasta. Trzy ważne dla miasta budynki – Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne, Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego oraz Archiwum Państwowe stworzą swego rodzaj amfiteatr, gdzie cyklicznie wyświetlane będą projekcje.

W Rynku Starego Miasta zostanie postawiona scena, na której odbędą się pokazy mody inspirowane architekturą, a oprócz tego koncerty i występy. Zachodnia pierzeja rynku zamieni się w miejsce kolejnej wielkoformatowej projekcji – Projektu Tuwim, czyli wariacji na temat znanych wierszy poety. Na ulicy Nowomiejskiej powstanie natomiast artystyczna aranżacja „Wietrzne panny”.

W sobotę wieczorem w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego zaplanowano cykl koncertów „Magia Światła i Dźwięku”, które wykona Robert Grudzień. Całemu wydarzeniu towarzyszy konferencja naukowa „Światło i kolor w architekturze i przestrzeniach publicznych – o świadomym kreowaniu wizerunku miasta” oraz gra miejska, dla której „planszą” stanie się obszar festiwalowy. Uczestnicy gry będą ratować miasto przed zagładą ciemności.

Przez kolejne trzy lata festiwal będzie realizowany wspólnie przez Fundację Lux Pro Monumentis, Urząd Miasta Łodzi i Philips Lighting.

Organizatorzy zapewniają, że iluminacje oparte są na energooszczędnej technologii LED i inteligentnych systemach sterowania oświetleniem, które pozwalają ograniczyć zużycie energii do 70 proc. Koszt energii do przygotowania iluminacji podczas całego festiwalu szacuje się na niewiele ponad 200 zł.
Organizatorzy liczą, że w ciągu trzech festiwalowych dni projekty świetlne zobaczy nawet 150 tys. osób. Chcą dzięki tej akcji wypromować miasto nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

cł 11/10/2013, Polskie Radio