Philips: Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival 2013
Już po raz trzeci Philips Lighting jest partnerem Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival 2013, który odbędzie się w dniach 11-13 października br. w Łodzi.
W piątek 11 października br. rozpoczyna się 3. edycja Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival 2013, organizowanego przez fundację Lux Pro Monumentis, którego partnerami są Miasto Łódź, Philips Lighting i Angora. „Light.Move.Festival jest prawdziwym świętem sztuki oświetleniowej. Co roku pokazujemy najnowsze możliwości rozwiązań LED, integrując je z realną przestrzenią miejską. Festiwalowe przykłady iluminacji mogą być inspiracją dla architektów, włodarzy miast oraz samego społeczeństwa. To dla nas wielka radość móc raz w roku pokazać mieszkańcom miasta i gościom festiwalu Łódź w zupełnie nowym wymiarze – powiedział Bogdan Rogala, dyrektor generalny Philips Lighting w Polsce.
W tym roku Philips Lighting przygotował iluminacje w trzech strefach festiwalowych: na ul. Piotrkowskiej, w Parku Staromiejskim i na Starym Rynku.
Na końcowym odcinku ul. Piotrkowskiej, przed Placem Wolności, Philips Lighting wykona iluminacje zabytkowych kamienic. Dzięki nim zwiększona zostanie atrakcyjności architektoniczna budynków oraz podkreślony zostanie ich charakter. Iluminacje świetlne pozwolą wyeksponować najpiękniejsze detale obiektów. Zastosowanie dynamicznego oświetlenia umożliwi pokazanie pełnego wachlarza możliwości rozwiązań Philips LED w oświetlaniu obiektów zabytkowych.
Philips Lighting przygotował również strefę eksperymentalną, w której pokazane zostaną możliwości technologii LED w oświetlaniu terenów zielonych i ich wykorzystanie do tworzenia nowych wartości w przestrzeniach rekreacyjnych. W łódzkim Parku Staromiejskim światłem zostaną podkreślone najcenniejsze grupy zieleni i drzew. „Wykorzystanie światła w terenach zielonych jest szczególnym wyzwaniem. Rośliny żyją rytmem natury i wraz ze zmieniającymi się porami roku ukazują się nam w innej odsłonie. Zadaniem światła jest wydobycie ich najpiękniejszych cech w każdej porze roku. W tym roku będziemy eksperymentować z oświetleniem drzew i krzewów, których liście mienią się jesiennymi kolorami” – powiedział Michał Kaczmarzyk z pracowni architektonicznej Qbik, twórca wszystkich festiwalowych iluminacji Philips Lighting. W Parku Staromiejskim Philips Lighting stworzy również przestrzeń świetlną, w której wyeksponowane zostaną instalacje świetlne przygotowane przez studentów i młodych artystów.
Na Starym Rynku, który wyznacza granicę przestrzeni festiwalowej, Philips Lighting zaprezentuje natomiast w pełni synchronizowaną, dynamiczną iluminację północnej
i wschodniej pierzei. W ten sposób poznać będzie można pełne możliwości wykorzystania w przestrzeniach miejskich sterowalnego, dynamicznego oświetlenia oraz opraw RBG. Iluminacja zostanie uzupełniona oświetleniem starodrzewia, znajdującego się na Starym Rynku.
„Światło ma moc tworzenia miejsc i społeczności, które bez niego miałyby zupełnie inny charakter. W tym roku do dyspozycji uczestników festiwalu przekazujemy strefę Philips. Stworzyliśmy ją z myślą o tym, by była miejscem spotkań przyjaciół, chcących wspólnie wyruszyć na festiwal. Będzie można się
w niej napić kawy i zaplanować trasę oglądania projektów festiwalowych. Na specjalnych ekranach pokażemy zastosowanie rozwiązań oświetleniowych Philips w różnych dziedzinach życia, m.in. nasze najpiękniejsze iluminacje obiektów w Polsce. Będziemy chcieli także zainspirować naszych gości, tym jak światło może dodać uroku i atmosfery w domu” – stwierdził Bogdan Rogala. Strefa Philips na Starym Rynku to przestrzeń użytkowa, która została zaprojektowana jako kompozycja bazująca na świetle. Przy realizacji projektu czynny udział wzięli studenci Instytutu Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, z koła naukowego „restART”. Zastosowanie produktów LED w domu będzie również prezentowane w punkcie Philips na Placu Wolności, w którym będzie można zapoznać się i zakupić po cenie promocyjnej najpiękniejsze źródła światła i lampy firmy Philips.
Od początku istnienia festiwalu, Philips Lighting wykorzystuje swoje najnowsze rozwiązania LED do iluminacji łódzkich przestrzeni miejskich. W tym roku firma udostępni ok. 800 opraw, czyli ok. 25 proc. więcej niż w poprzednich latach, do oświetlenia ok. 20 kamienic i terenów zielonych. Pomimo tego że Łódź będzie tętnić światłem i kolorem przez trzy dni, to dla środowiska naturalnego festiwal ma tylko jeden kolor – zielony. Wystarczy, że każdego dnia 15 rodzin przyjdzie na festiwal, rezygnując
z przyrządzania w domu kilkudaniowej kolacji z wykorzystaniem kuchenek i piecyków elektrycznych, a wtedy całkowite zużycie energii w Łodzi spadnie. Taka oszczędność jest możliwa dzięki temu, że iluminacje oparte są na energooszczędnej technologii LED
i inteligentnych systemach sterowania oświetleniem, które pozwalają ograniczyć zużycie energii do 70 proc. Do przygotowania iluminacji podczas całego festiwalu Philips użyje 24 kW mocy, a koszt zużytej energii elektrycznej przez Philips Lighting wyniesie 216 zł.
W lipcu br. fundacja Lux Pro Monumentis, Urząd Miasta Łodzi i Philips Lighting podpisały porozumienie, zakładające wspólne realizowanie festiwalu przez najbliższe trzy lata.