Gazeta wyborcza: Festiwal Światła. To będzie największa edycja imprezy
Będą dwie strefy: północna wokół placu Wolności i południowa w okolicach pasażu Rubinsteina. W nich po zmroku trójwymiarowe projekcje, iluminacje kamienic, pokazy laserowe oraz koncerty.
Początek na placu Wolności
Festiwal Sztuki Kinetycznej Światła zbliża się wielkimi krokami. Impreza zostanie otwarta 10 października o godz. 18.45 na placu Wolności. Przez trzy kolejne wieczory i noce do centrum ściągną tłumy, aby zobaczyć miasto w nowej, świetlnej oprawie. Sam plac zamieni się w ogromny amfiteatr, na którym trójwymiarowe projekcje ożywią fasady wyjątkowych zabytków.
Powrót na Piotrkowską
Beata Konieczniak, fundacja Lux Pro Monumentis, kurator festiwalu: – To dla nas bardzo ważny rok, czwarta edycja będzie największą z dotychczasowych. Wracamy mocno na ulicę Piotrkowską, wydłużamy obszar festiwalowy. Pokażemy, jak można ją wykreować nocą, żeby była ciekawsza, atrakcyjniejsza i bezpieczniejsza, bo przecież światło daje także poczucie bezpieczeństwa – mówi.
Z każdym rokiem coraz więcej
Kiedy w 2011 roku festiwal debiutował, był punktowo rozrzucony po ul. Piotrkowskiej i jej najbliższej okolicy. Rok później udało się skumulować iluminacje na odcinku między pasażami Schillera i Rubinsteina. Towarzyszyły im pokazy multimedialne, przedstawienia teatralne i trójwymiarowe pokazy na budynkach. 12 miesięcy temu, z uwagi na remont Piotrkowskiej, impreza przeniosła się na północ, na plac Wolności, rynek Starego Miasta i park Staromiejski. – Co roku odwiedza nas więcej osób. Zależy nam na tym, żeby ich nie zawieść i co roku pokazywać coś nowego, zaskakiwać – mówi kuratorka festiwalu.
Kilkadziesiąt iluminacji na Piotrkowskiej
Podczas tej edycji atrakcje czekają na odwiedzających na ul. Piotrkowskiej od skrzyżowania z ul. Tuwima do pl. Wolności, na samym placu, ul. Nowomiejskiej, w parku Staromiejskim i na rynku Starego Miasta. – Przygotowaliśmy 12 wielkoformatowych projekcji, w tym osiem w technologii mappingu dwu i trójwymiarowego, 15 akustycznych INSTALACJI świetlnych i 45 artystycznych iluminacji fasad. Te ostatnie skumulujemy na dwóch odcinkach ulicy Piotrkowskiej: od skrzyżowania z ul. Tuwima do Moniuszki i od ul. Jaracza do pl. Wolności – wylicza Konieczniak.
Co zostanie po festiwalu
PROGRAM Light.Move.Festival obejmuje także koncerty muzyczne, przestrzenne pokazy laserowe, instalacje świetlne oraz konferencję ”Światło i kolor w architekturze i przestrzeniach publicznych. O światowym kreowaniu wizerunku miasta”.
Hanna Zdanowska, prezydent miasta: – Chcemy, aby festiwal coś po sobie pozostawił. Niebawem ogłosimy przetargi na wykonanie iluminacji zabytkowych budynków wyremontowanych w ramach programu Mia100 Kamienic – zapowiada.