.
Już od stuleci mieszkańcy Lyonu zapalają 8 grudnia w oknach kolorowe świeczki dla upamiętnienia dnia, w którym miasto zostało oddane pod opiekę świętej Maryi Panny. Tradycja ta stała się impulsem do powstania największego na świecie festiwalu światła – święta sztuki, radości i wspólnej celebracji życia. Wydarzenia, które zainspirowało nas do stworzenia Light.Move.Festival. Niestety ze względu na zaistniałą sytuację we Francji, tegoroczna edycja festiwalu zostaje przeniesiona na 2016 rok.
Gdy tylko dowiedzieliśmy się o podjętej przez Organizatorów decyzji, postanowiliśmy, że nie pozwolimy aby światło zgasło, zachęcając łodzian do wystawiania na swoje parapety i balkony iskrzące lampki, aby w ten sposób pokazać symboliczny gest solidarności z Francją i znak trwałości najpiękniejszych tradycji europejskich.
W tym szczególnym dniu, budynek biura fundacji przy ulicy Piotrkowskiej 113 zabłysł dziesiątkami świec. Natomiast w Pasażu Schillera, tuż pod oknami fundacji, opowiadaliśmy łodzianom o lyońskiej tradycji i rozdawaliśmy okienne lampiony, tworząc łańcuszek światła łączący Łódź z Lyonem. Na zaproszenie Beaty Konieczniak, Kreator Light.Move.Festival. nasze wydarzenie zaszczyciły swoją obecnością Konsul Honorowa Republiki Francuskiej, Alicja Bień oraz Wojewoda Łódzki, Jolanta Chełmińska.
Moc europejskiej wspólnoty i jej najpiękniejsze wartości – wolność, braterstwo, równość oraz sztuka – łączą i przekraczają granice!
Wydarzenie na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/636059936496607/
_
Konferencja prasowa 3 grudnia 2015 r.
W geście solidarności z Lyonem, miastem partnerskim Łodzi oraz festiwalem Fête des Lumières, Fundacja Lux Pro Monumentis i Miasto Łódź podejmują inicjatywę „Zapal światełko z Lyonem”, by zamanifestować łączność z przeniesionym na przyszły rok lyońskim festiwalem światła.
Fête des Lumières to najsłynniejszy, najstarszy i gromadzący najliczniejszą publiczność Festiwal światła w świecie. Historia jego korzeni sięga daleko, bo aż do czasów, kiedy to po raz pierwszy społeczność miasta Lyonu pielgrzymowała ze światełkami na malownicze wzgórze Fourviere, by oddać hołd Matce Bożej za uratowanie Lyonu od epidemii dżumy (1643 r.).
Obyczaj ten przekształcił się w zapalanie w oknach świec i lampionów w Święto Niepokalanego Poczęcia przypadające 8 grudnia, by wreszcie od 1999 r. stać się kanwą dla festiwalu światła, podczas którego ulice i place miasta rozświetlają się iluminacjami aranżowanymi przez artystów z całego świata.
Niestety, ze względu na tragiczne wydarzenia w Paryżu oraz wprowadzony na terenie Francji stan wyjątkowy, tegoroczna edycja lyońskiego festiwalu światła została przeniesiona na 2016 rok.
8 grudnia – w dniu szczególnie ważnym dla mieszkańców Lyonu – wystawmy na swoje parapety i balkony iskrzące się światełka, aby pokazać symboliczny gest solidarności z francuskimi partnerami miasta.
Zapraszamy również do Pasażu Schillera, gdzie 8 grudnia o godz.18.00 pod oknami biura łódzkiego festiwalu światła Light.Move.Festival. – będziemy przygotowywać z łodzianami okienne lampiony i promować wśród mieszkańców tę wspaniałą, wielowiekową tradycję.
Przybądźmy licznie i okażmy Lyonowi prawdziwą moc europejskiej wspólnoty i przywiązanie do najpiękniejszych wartości – wolności, braterstwa, równości oraz sztuki, która łączy i przekracza granice!
W akcję z władzami Łodzi i Fundacji Lux Promonumentis włączają się środowiska francuskie i frankofilskie zgromadzone wokół centrum kultury i języka francuskiego Alliance Francaise oraz Konsulatu Honorowego Repubki Francuskiej.
Zapal światełko z Lyonem - notatka prasowa